دین و ارتباط آن با تکنولوژی عصر جدید

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما


1- اسلام از تسهیلات و امکاناتی که به نفع بشر و در خدمت او باشد استقبال کرده و از آن چه که موجب ضرر و زیان بشر و انسانیت، چه به جهت اخلاقی و چه به جهات دیگر باشد، آن را منع می نماید. مگر در مواردی که جهت دفع مفسده و فساد باشد. مثلاً اسلام در ابتداء سلاحهای مخرب مانند بمب و هواپیماهای جنگی و ....را مجاز نمی شمارد و آنان را علیه بشر تلقی می کند.اما هر گاه مجموعه ای از کشورها به این سلاحها مسلح شدند و نداشتن آن برای دسته ای دیگر موجب ضعف و خسران می شود، برای دسته دوم، تهیه آن را مجاز و لازم می شمارد.

2- این یک اصل معقول و عقلایی است که اسلام هم آن را امضاء و تأیید کرده است و هیچ کدام از اصول اسلامی و فقهی با اصول پیشرفت و تکنولوژی منافات نداشته، مگر آن که برای جان و اخلاق انسانها ضرر آفرین باشد.و در غیر این صورت اسلام، تکنولوژی در خدمت بشر را تشویق کرده و تأئید می کند و شأن اسلام در رابطه با چنین موضوعاتی، تأئید یا عدم تأئید حکمی آن است، نه این که دین، دانش تکنولوژی و پیشرفت علوم تجربی باشد. این توقع نابجا و غیر معقولی است که دین را منشاء تکنولوژی بدانیم، بلکه ارتباط دینی با تکنولوژی و امثال آن، همان مجاز شمردن یا عدم مجاز و احیاناً تشویق و ترغیب آن، یا ممنوع کردن آن است.

3- اسلام، کسب علوم و مهارتهایی که نیاز و ضرورت انسانها را در هر عصر و زمان، واجب کفایی می شمارد و همگان را به تحصیل آن، وادار می نماید.


ãäÈÚ

مشخصات

  • منبع: http://technologymtm.blogfa.com/post/5
  • کلمات کلیدی: تکنولوژی ,اسلام ,مجاز ,تأئید ,کرده ,شمارد ,برای دسته
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها